הבחירה בהתקנת מעקה זכוכית למדרגות היא בחירה שנובעת בדרך כלל מסיבות אסתטיות. הבחירה שלא להתקין מעקה זכוכית היא בחירה שנובעת בדרך כלל מסיבות בטיחותיות. בפועל, מעקה זכוכית למדרגות הוא מעקה בטיחותי לחלוטין שמתפקד בתור מעקה בטיחות למדרגות בכל היבט אפשרי. 

מהו היתרון האסתטי של מעקה זכוכית למדרגות?

כדי להבין את ההשפעה של התקנת מעקה בטיחות למדרגות על האסתטיקה של הבית, ניקח שני מצבי קיצון. האחד הוא מצב בו לא מותקן כלל מעקה למדרגות, והשני הוא מצב בו מותקן מעקה עץ אטום וגבוה. במקרה הראשון, ניתן ליהנות ממעבר חופשי של אור ואוויר, ומתחושת מרחב פתוח וחופשי. במקרה השני, הופך המעקה לחסם של אור ואוויר, ויוצר מעין תחושה של מרחב סגור וקטן.

מעקה זכוכית הוא למעשה המעקה היחיד שמעניק לכם את רמת הבטיחות לה אתם מצפים בהתקנת מעקה בטיחות למדרגות, ומצד שני משמר את תחושת המרחב של חדר מדרגות פתוח לחלוטין. מעקה זה מאפשר לאור לזרום באופן חופשי בין הקומות, ואינו יוצר תחושה של מרחב סגור ומוקטן, ובמקביל מספק את התמיכה הנדרשת בכדי למנוע נפילה או מעידה במדרגות ומהן.

השאלה היא האם מדובר במעקה בטיחותי, והתשובה היא בהחלט כן

אחרי שהבנו את היתרון האסתטי של מעקה זכוכית למדרגות, נותרת השאלה לגבי רמת הבטיחות שיודע מעקה כזה להציע. המחשבה הראשונה היא שמדובר במעקה עשוי זכוכית, ולכן לא רק שהוא אינו מספיק חזק בכדי לספק את התמיכה הנדרשת, אלא שהוא עלול להתנפץ וליצור סיכון אף גדול יותר למשתמשים במדרגות.

בפועל, מעקה זכוכית למדרגות הוא מעקה בטוח בדיוק כמו כל מעקה אחר, ולא רק שאין חשש להתנפצות המעקה אלא שהוא יודע לספק את התמיכה הנדרשת בכל תנאי סביר של שימוש במדרגות, ממש כמו מעקה עץ או מתכת. את חוזקו המבני משיג מעקה הזכוכית באמצעות שתי שכבות של לוחות זכוכית, המצופות באמצעות שכבה פולימרית מאסיבית. שכבה זו מונעת כל אפשרות של היסדקות או שבירת הזכוכית, וכן מעניקה למעקה חוזק מבני רב כפי שמצופה מכל מעקה בטיחות למדרגות.

אמנם לא מומלץ לנסות את זה בבית, אבל מעקה זכוכית למדרגות יכול לעמוד גם במכות פטיש, ולבטח בבעיטות, בפגיעת כדורגל או בכל פגיעה סבירה אחרת שניתן לצפות לה בבית. מכל מקום, לא מדובר במעקה שעשוי מזכוכית אחת חשופה, אלא ממערכת שלמה שעוצבה בדיוק למטרה זו, וכוללת בתוכה שורה של אלמנטים המיועדים ליצור את רמת הבטיחות הנדרשת תוך שמירה על השקיפות המלאה של הזכוכית. 

ומה לגבי המחיר?

ככלל, מעקה זכוכית לא אמור לעלות יקר יותר או זול יותר ממעקה עץ או מתכת. עלות המעקה תלויה בדרך כלל בכמות חומר הגלם בו נעשה שימוש, בסוג חומר הגלם וברמת המורכבות של עיצוב המעקה. אם אתם בוחרים להזמין מעקה זכוכית שעשוי מלוחות זכוכית מלאים, הרי שמדובר בכמות גדולה של חומר גלם, מה שעשוי לייקר את המעקה אך גם לספק לכם מעקה בעל מראה יוקרתי ומעוצב. לחילופין, תוכלו להזמין מעקה שעשוי מרצועות של זכוכית עם מרווחים ביניהם, או מעמודי זכוכית או כל תצורה אחרת, שאינה עושה שימוש רב בחומר גלם. דברים אלה נכונים גם לגבי מעקות עץ או מתכת, ואת הגמישות שאתם יכולים ליישם בסוגי מעקה אלה, תוכלו ליישם גם במעקה זכוכית למדרגות.

בשורה התחתונה, אם אתם שוקלים את האפשרות להתקין מעקה זכוכית למדרגות, ואתם מוטרדים מנושא הבטיחות, אתם יכולים להסיר כל חשש מליבכם. מעקה הזכוכית מאפשר לכם ליהנות משורה של יתרונות אסתטיים, מתחושת מרחב פתוח וחופש, ממעבר של אור ואוויר בחדר המדרגות ובין הקומות, ובמקביל ליהנות גם מחוזק מבני שיבטיח שימוש בטוח במדרגות בכל תנאי סביר, ללא כל חשש לשבירה או היסדקות של מעקה הזכוכית.