יהודה אדלר

פרופ' יהודה אדלר, נשוי ואב ל-3 ילדים, הוא רופא ישראלי בעל שם עולמי בתחום הקרדיולוגיה. פרופ' אדלר יזם את המרכז לשיקום הלב לחולי אי ספיקת לב בבית החולים שיבא, הוא גם ניהל במשך כ-13 שנים את פרויקט תלפיות בבית החולים שיבא, ותרם רבות לטיפוח הדור הבא של הקרדיולוגים ומנהיגי הרפואה הישראלית.

בשנת 2014 הוחלט באיגוד הקרדיולוגי האירופאי (ESC) למנות את פרופסור יהודה אדלר ליושב ראש כדי לאפשר לו לכתוב ולנסח את ההתוויות הנדרשות למחלות קרום הלב. ההתוויות העולמיות לטיפול במחלות קרום הלב פורסמו לקראת סוף שנת 2015 והן מהוות כלי עזר חשוב לכל הקרדיולוגים בעולם.

בשנת 2016 פרופ' אדלר מונה ליושב ראש האירופאי למחלות קרום ושריר הלב מטעם האיגוד הקרדיולוגי האירופאי. חשוב לציין כי זהו הישג בינלאומי כביר עבור הרפואה הישראלית, זהו גם הישג בולט למדינת ישראל המתמודדת עם חרם אקדמי מצד מוסדות אקדמיה שונים באירופה.

מחובש קרבי לקרדיולוג מוכר ומוערך בכל העולם

סיפור חייו של יהודה אדלר משקף את ההוויה הישראלית. כבן להורים ניצולי שואה, פרופסור אדלר גדל בתל אביב, וכמו בני גילו התגייס לצה"ל חדור מוטיבציה ואמונה. אדלר בחר להתגייס לקרבי, עבר קורס חובשים קרביים ושירת ביחידה מסווגת לסילוק פצצות בחיל האוויר. השירות כחובש קרבי הוביל אותו לאחר השחרור מהצבא ללימודי רפואה. הוא סיים בהצטיינות את מסלול הלימודים בתחום הרפואה באוניברסיטה העברית.

לאחר הלימודים פרופ' אדלר בחר להתמחות ברפואה פנימית בבית החולים שיבא – תל השומר, ובהמשך התמחה בקרדיולוגיה במרכז הרפואי רבין. כך למעשה הוא פילס את דרכו מעלה בעולם הקרדיולוגיה, תוך התמחות במחלות קרום ושרירי הלב. לאורך השנים הוא פרסם מעל 200 מאמרים מעמיקים, המאמרים המדעיים פורסמו במגזינים, באתרים ובעיתונים מובילים בכל העולם.

כדאי לדעת כי פרופ' אדלר מילא מגוון תפקידי מפתח במשך השנים. בין תפקידיו הבולטים ביותר:

  • מנהל פיתוח המשאב הרפואי בבית החולים שיבא - תל השומר.
  • מנהל מקצועות הבריאות בבית החולים שיבא – תל השומר.
  • חבר המועצה הלאומית למניעת מחלות כלי דם ולב (משרד הבריאות).
  • חבר ועדת הרפואה של התאחדות הכדורגל בישראל.
  • יושב ראש ומזכיר החוג לשיקום הלב של האיגוד הקרדיולוגי בישראל.
  • מנהל בית החולים משגב לדך בירושלים.
  • חבר מועצת הנגידים של קרן ישראל – גרמניה למחקר ולפיתוח מדעי.
  • יושב ראש האיגוד האירופאי למחלות שריר וקרום הלב.

הישג בינלאומי לרפואה הישראלית

פרופסור יהודה אדלר זכה בפרסים רבים במהלך הקריירה שלו, בין השאר הוא קיבל בשנת 2010 את אות ירושלים שלי בגין קידום ובניית בית החולים משגב לדך. כמו כן, הוא זכה פעמיים בפרס קלרמן לחוקרים צעירים מטעם האיגוד הקרדיולוגי בישראל, וזכה גם לדיפלומת כבוד למצוינות קידום מחקרי.

אחד מהישגיו הבולטים ביותר הוא ללא ספק המינוי כיושב ראש האירופאי למחלות שריר וקרום הלב. מתוקף תפקידו הבכיר הוא פועל רבות להפצת מחקרים חדשים בתחום, למניעת מחלות לב וכלי דם ולשיפור הבריאות בכל העולם. כיושב ראש האירופאי למחלות שריר וקרום הלב הוא פועל רבות לקידום הדור הצעיר של הקרדיולוגים, כמו כן הוא מרחיב את פעילות האיגוד ויוזם שיתופי פעולה עם קרדיולוגים וארגוני בריאות מובילים בארצות הברית, בדרום אפריקה ועוד.

לאחר שכבש את תחום הקרדיולוגיה בארץ, באירופה ולמעשה בכל העולם, פרופ' אדלר משקיע את מיטב מרצו וזמנו במחקר, בפרסום מאמרים רפואיים, בהפצת הידע בנושא מחלות קרום ושריר הלב ובקידום ענף הקרדיולוגיה בישראל ובעולם.

פרופ' אדלר מרבה להשתתף בכנסים מקצועיים בתחום הקרדיולוגיה ומחלות לב, הוא מוזמן לשאת נאומים בפני הדור הבא של הקרדיולוגים, והוא גם משקיע בשיפור מצבם הרפואי של בני גיל הזהב בישראל, במקביל לתפקידיו השונים.